Skarby Dolnego Śląska – poznajmy bliżej Lubiąż

Dla miłośników historii, Dolny Śląsk jest krainą wyjątkową. Tu z cennymi zabytkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać?

O miejscowości Lubiąż

Jednym z ciekawszych kierunków wycieczki w tej części kraju jest Lubiąż. Miejscowość ta kojarzona jest głównie z Cystersami, których opactwo stanowi tutaj główną atrakcję turystyczną. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?
Cystersi w Lubiążu pojawili się w połowie XII wieku, z woli księcia śląskiego Bolesława Wysokiego. Ich opactwo szybko stało się bardzo ważnym ośrodkiem kultury i nauki w tej części kraju, przy czym jego najcenniejszym skarbem była bogato wyposażona biblioteka. Niestety, cenny księgozbiór został zniszczony w czasie wojen prowadzonych w XVII wieku. Przetrwały za to zabudowania klasztorne oraz kościół, będący jednym z najciekawszych zabytków sakralnych na terenie Dolnego Śląska. Jeśli interesują nas podobne zabytki i atrakcje turystyczne, to warto odwiedzić Wodzisław Śląski – sprawdź więcej tutaj: https://wodzislaw24.pl/co-warto-wiedziec-przed-przyjazdem-do-wodzislawia-slaskiego/.

O zespole klasztornym w Lubiążu

Zespół klasztorny w Lubiążu uchodzi za jedną z największych budowli barokowych na ziemiach polskich. Cenną ozdoba opactwa jest bazylikowy kościół NMP, którego dzieje sięgają XIV stulecia. Pierwotnie była to budowla gotycka, którą przebudowano w drugiej połowie XVII wieku. Dziś w kościele tym dominuje styl barokowy, a na zwiedzających świątynię gości czeka wiele cennych dzieł sztuki sakralnej. Z pewnością warto tu zajrzeć do gotyckiej kaplicy, w której znajdują się wykonane z piaskowca płyty nagrobne śląskich władców: Bolesława Wysokiego, Przemka ścinawskiego oraz Konrada żagańskiego. W Lubiążu warto też zobaczyć przylegający do kościoła gmach klasztorny, który swa obecną formę przybrał na przełomie XVII i XVIII wieku, oraz na pałac opacki, pochodzący z końca XVII stulecia.

Opactwo Cystersów w Lubiążu to ciekawy cel wycieczki dla miłośników sztuki sakralnej oraz dla wiernych. Miejsce to chętnie odwiedzają też miłośnicy twórczości Michała Łukasza Willmanna. Ten znany śląski malarz, żyjący w latach 1630-1706), tworzył i zmarł właśnie w Lubiążu. A ponieważ został pochowany na terenie opactwa, zabytek ten stał się miejscem bardzo ważnym dla wszystkich miłośników jego twórczości.

Poprzedni post Atrakcje Dolnego Śląska: Wałbrzych
Następny post Z Dolnego Śląska do Niemiec lub Holandii