Atrakcje Dolnego Śląska: Wałbrzych

Kojarzony z przemysłem i sporymi osiedlami, może też zaskoczyć malowniczym położeniem. Otaczające miasto Góry Wałbrzyskie mają swój urok, a i sam Wałbrzych może pozytywnie zaskoczyć swymi atrakcjami. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Muzeum Przemysłu i Techniki, które urządzono na terenie dawnej kopalni. To jedna z najciekawszych placówek związanych z tematyką przemysłową, jaką można podziwiać na ziemiach polskich. Dawne maszyny ulokowane w otoczeniu oryginalnych, zabytkowych budynków przemysłowych sprawiają ciekawe wrażenie, a samo muzeum jest bardzo chętnie odwiedzane przez wycieczki zmierzające w Sudety. Inną ciekawą placówką na terenie miasta jest Muzeum Okręgowe, które zajmuje wnętrza pałacyku z XIX wieku. Z zabytków sakralnych w Wałbrzychu można zobaczyć ciekawą świątynię ewangelicką z XVIII wieku oraz najstarszy zabytek miasta – kościół Matki Boskiej Bolesnej. Ci turyści, którzy wybiorą się na spacer w okoliczne lasy, będą mogli zobaczyć mało znany, za to dość ciekawy obiekt. Przypomina on o fakcie, że już w XIV wieku w Wałbrzychu były silne wpływy niemieckie. Jedną z nowszych pamiątek po czasach „niemieckich” jest hitlerowskie „Mauzoleum”, które powstało w latach 30. XX wieku.

Wałbrzych, na terenie którego można znaleźć noclegi zarówno w hotelach, jak i schronisku młodzieżowym, znany jest też z malowniczej okolicy. Jedną z najważniejszych atrakcji jest tu zamek w Książu, zachwycić też może palmiarnia w Lubiechowie. Z Wałbrzycha można się również wybrać do uroczego i dość dobrze znanego uzdrowiska, jakim jest Szczawno Zdrój. Pijalnia Wód Mineralnych oraz zadbany Park Zdrojowy są głównymi atrakcjami czekającymi na turystów w tym miejscu.

Poprzedni post Dolny Śląsk
Następny post Skarby Dolnego Śląska – poznajmy bliżej Lubiąż

Jeden komentarz w temacie “Atrakcje Dolnego Śląska: Wałbrzych

Dodaj komentarz