Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu to trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce oraz turystyczna wizytówka Dolnego Śląska. Kto w czasie wycieczki po Wałbrzychu odwiedzi to miejsce, ten z pewnością nie będzie żałować. Zamek Książ to perełka architektury, która przyciąga i wspaniałą historią, i pięknym otoczeniem.

Dlaczego warto zwiedzić zamek Książ? Bo to ciekawa warownia, która może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku. inicjatorem budowy tego obiektu był książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. Po nim zamkiem Książ władali przedstawiciele rodów czeskich i węgierskich. W początkach XVI wieku stał się własnością Hochbergów, którzy urzędowali tu aż do wybuchu II wojny światowej. W latach II wojny światowej zamek znajdował się w rękach paramilitarnej organizacji, która – wykorzystując pracę więźniów z pobliskich obozów koncentracyjnych – zbudowała pod zamkiem ogromną sieć tajemniczych tuneli. Do dziś pobudzają one wyobraźnię historyków i łowców tajemnic, a legendy o ukrytych tu skarbach skutecznie przyciągają w okolice Wałbrzycha tłumy turystów – nie tylko z Polski.

Zamek można zwiedzać na kilka sposobów, a z myślą o turystach stworzono tu kilka tras. Dzięki nim można poznać tajemnicze podziemia oraz tarasy, można się też nacieszyć widokiem zamkowych wnętrz, które służą obecnie jako sale muzealne. W pobliżu zamku czekają takie atrakcje, jak palmiarnia oraz Stado Ogierów. Warto też wybrać się na spacer po terenach parku krajobrazowego, przejść się nad Pełcznicą oraz wybrać na spacer z stronę sztucznych ruin z XIX wieku, znanych jako Stary Książ. Taka wycieczka na długo pozostanie w pamięci turystów, podobnie jak widoki, które można podziwiać w trakcie takiej wędrówki.

Następny post Wałbrzych: co warto tutaj zobaczyć?

Dodaj komentarz