Szczawno Zdrój: co warto zobaczyć?

W niewielkiej odległości od centrum Wałbrzycha, u stóp góry Chełmiec, rozłożyła się piękna miejscowość uzdrowiskowa. To Szczawno Zdrój – znany kurort, na terenie którego udane wczasy mogą spędzić i miłośnicy zabytków, i ci, którzy preferują aktywny wypoczynek. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten może wędrować po okolicznych Górach Wałbrzyskich oraz spędzać czas na zwiedzaniu tych atrakcji, którymi może się pochwalić sam kurort. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po jego terenie?

Szczawno Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk na terenie Dolnego Śląska. Choć moc tutejszych wód poznano dość wcześnie, pierwsze obiekty uzdrowiskowe zaczęto tu wznosić dopiero w pierwszej połowie XIX stulecia. po 1816 roku powstała tutejsza pijalnia wód oraz teatr, zbudowano też sporo hoteli i zajazdów. Dzięki temu niewielkie Szczawno Zdrój zdobyło wielkie uznanie, a na jego terenie zaczęli się pojawiać znani goście: Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski, król August Saski, Winston Churchill oraz car Mikołaj I. Szczególnie ważną rolę dla kurortu odegrał Henryk Wieniawski- kompozytor, który kurował się w Szczawnie, a jednocześnie dawał tu swe koncerty. Dziś jest on patronem parku zdrojowego oraz koncertów, które odbywają się w tej pięknej miejscowości.

Jakie atrakcje tego uzdrowiska zasługują na wyróżnienie? Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na piękne parki miejskie oraz na deptak, przy którym nie brak pięknych kamienic. Zachwyca Dom Zdrojowy, znany dziś jako szpital uzdrowiskowy im. dr Józefa Górskiego, a także Park Zdrojowy, na terenie którego atrakcji nie brakuje. Spacerowe alejki, Hala Spacerowa i Pijalnia Wód Mineralnych oraz Wieża Anny z początków XIX wieku, obecnie świetnie sprawdzająca się w roli punktu widokowego – oto najważniejsze atrakcje, których w trakcie spaceru po Szczawnie nie można pominąć.

Poprzedni post Najstarsze kasyno w Polsce
Następny post Dolny Śląsk

Jeden komentarz w temacie “Szczawno Zdrój: co warto zobaczyć?

Dodaj komentarz